Porast žive u termometru za mlade roditelje često donosi jednu brigu više: kako obući bebu leti, bilo da odmarate kod kuće, izlazite u šetnju ili pripremate bebu za spavanje.
U preteranoj želji da zaštite svoje mališane roditelji neretko preteraju, pa posežu za više slojeva odeće nego što je bebi zaista neophodno.
Kako da znate da li je vašoj bebi pretoplo i kako da je pravilno obučete tokom najtoplijih meseci, pročitajte u nastavku.
Tokom leta temperatura može znatno da varira preko dana, pa je važno prilagoditi bebinu odeću kako bi se u svakom trenutku osećala prijatno.
Kada su temperature visoke, preporučuje se da bebu oblačite u laganu i prozračnu odeću od prirodnih materijala poput pamuka koji omogućava koži da diše i smanjuje rizik od pregrevanja i osipa. Tokom ranih jutarnjih i večernjih sati, kada temperature znaju biti niže, dodajte sloj odeće poput tankog džempera ili upotrebite lagani prekrivač.
Veoma je bitno da redovno proveravate bebu i skidate ili dodajete slojeve odeće u zavisnosti od promene temperature.
Takođe, uvek imajte sa sobom dodatni sloj odeće kada izlazite iz kuće, kako biste brzo mogli da prilagodite oblačenje ako se vreme naglo promeni.
Često se dešava da bebu pretoplimo, a da nismo toga ni svesni. Ovo su neki od znakova da je bebi vruće:
Ako primetite neke od ovih simptoma, možete bebi pomoći na sledeće načine:
Za dnevne šetnje tokom letnjih vrućina, obucite bebu u laganu odeću koja će joj pružiti adekvatnu zaštitu od sunca.
Šeširić sa širokim obodom ili kačket neophodni su za zaštitu glave i lica od direktnog sunca.
Kada su velike vrućine bebu obucite u pamučni bodi sa kratkim rukavima ili bez rukava. Praktičan izbor su i pamučne zeke kratkih rukava i nogavica.
Možete kombinovati šortseve i majčice bez rukava, ili nabaviti set za bebe koji u sebi sadrži različite komade garderobe.
Umesto cipelica opredelite se da bebina stopala zaštitite pamučnim čarapicama.
Neka vam pri ruci uvek bude lagan pamučni prekrivač koji možete koristiti za pravljenje dodatne senke.
Ako je moguće, koristite kišobran sa suncobranom kako biste dodatno zaštitili bebu.
Ne izlazite bez preke potrebe tokom najtoplijeg dela dana, te birajte vreme za šetnju kada su temperature niže, kao što su rano jutro ili kasno popodne.
Uz to, savetuje se da izbegavate direktno izlaganje suncu između 10 i 16 časova kada su UV zraci najjači. Ne zaboravite na zaštitu od sunca u vidu kreme sa visokim faktorom (najbolje SPF50).
Noću, kada su temperature visoke, važno je da beba bude obučena udobno kako bi mogla mirno da spava.
Idealno bi bilo da koristite lagane pamučne pidžame ili samo tanke bodiće.
Posteljina treba da bude od laganih, prirodnih materijala poput pamuka. Prekrivače koje ste do skoro koristitli zamenite laganijim varijantam, pa čak i pamučnim pelenama.
Da bi beba mirno spavala, savetuje se da sobna temperatura bude između 20 i 22 stepena. Možete koristiti ventilator ili klima uređaj da rashladite prostoriju, ali vodite računa da hladan vazduh ne usmeravate direktno ka bebi.
Takođe, proveravajte temperaturu sobe tokom noći i prilagodite bebinu odeću prema potrebi.
Sada je prvi trenutak da bebin garderober dopunite komadima odeće koji će visoke letnje temperature učiniti podnošljivim.
Ukoliko kupujete letnju odeću za bebu birajte:
Uz kupovinu nekoliko osnovnih komada lagane odeće, imaćete uvek pri ruci sve što vam je potrebno da biste vi i vaša beba uživali tokom leta.
Veliki izbor letnje garderobe za vaše najmlađe čeka vas u online prodavnici Vrabac. Naručite na vreme i zajedno sa vašom bebom uživajte u letu koje je pred vama.