Jedan od prvih strahova koji se javi napustite porodilište je - kako kupati bebu. Teško je izbeći nervozu dok držite maleno telo u vodi trudeći se da ne napravite nijedan pogrešan potez.
Prvo kupanje često zna da izgleda kao timski sport, gde su četiri ruke jedva dovoljne za savladavanje nove roditeljske avanture.
Zato smo za vas pripremili detaljan vodič kako kupati bebu pravilno i opušteno.
Većina roditelja svoju bebu kupa obično uveče, pred spavanje. Topla voda i blaga rutina su dobar način da se dete opusti, smiri i pripremi za miran i dubok san. Neki, pak, vole jutarnje kupanje, jer smatraju da osvežavajući početak dana pomaže bebi da se razbudi i započne dan sa osmehom.
Konačno, najbolji trenutak za kupanje je onaj koji se uklapa u ritam vaše porodice i koji čini da se i vi i vaša beba osećate opušteno i zadovoljno. Kada odaberete idealno vreme, gledajte da ga se uvek pridržavate, jer bebe vole rutinu.
Kupanje bebe je jedan od najlepših i najizazovnijih trenutaka za mlade roditelje, pa nije čudno što se naoružavaju čitavim arsenalom pribora koja se nudi na tržištu.
Za ovaj čin potrebno je nekoliko ključnih komada opreme za kupanje i povijanje koji će stvoriti bezbedno i prijatno okruženje:
Voda za kupanje vaše bebe treba da bude prijatno i udobno topla, nikako vruća, ni hladnjikava. Metod naših majki je testiranje vode laktom, jer je koža na tom delu ruke osetljivija.
Danas se to radi specijalnim termometrom za vodu ukoliko vaša kadica nema već ugrađen termometar. Trudite se da temperatura vode za kupanje uvek bude između 35 i 37 stepeni.
Pre nego što pripremite sav pribor za kupanje vaše bebe, morate osigurati da temperatura u kupatili ili sobi bude oko 25 stepeni.
Takođe, potrudite se da prozori i vrata budu zatvoreni kako ne bi bilo promaje.
Nakon što ste odabrali mesto i vreme kupanja, proučite našu listu saveta uz koje će ceo proces biti lakši i sigurniji.
Postarajte se da su prozori zatvoreni, a prostor zagrejan na oko 25 ili 26 stepeni. Namestite pelene, benkice i ostalu bebinu garderobu kako biste što lakše i brže završili oblačenje. Pripremite peškir sa kapuljačom da vam bude pri ruci, kupku smestite blizu kadice.
Pre punjenja kadicu isperite vrelom vodom kako bi bila čista. Potom je napunite toplom vodom pazeći na optimalnu temperaturu.
Pripremite vodu za ispiranje koja treba da bude par stepeni toplija kako bi se, dok sapunjate bebu, dovoljno ohladila za sam čin polivanja.
Najbolje je da mama polako skida bebu, priča sa njom i pevuši pripremajući je na zadovoljstvo brčkanja. Za to vreme tata puni kadicu i priprema vodu idealne temperature.
Kada priđete kadici, prvo umijte bebino lice. Zatim je nežno spuštajte u kadu, najpre stopalima da dodirne vodu, pa polako kvasite stomak, leđa, ručice, vrat i celo telo. Bićete sigurni da se privikla na vodu ako se ne buni.
Bebina glava i ramena treba da su uvek iznad vode, bilo da je držite svojom rukom ili imate podlogu koja podupire gornji deo tela.
Sledeće je kosica koju trljate laganim pokretima uz malu količinu nekog prirodnog bebi šampona. Kada se šampon zapeni, spuštajte ga na vrat, pazuh, prevoje i ostale delove tela uz blago polivanje vodom iz kade. Ne zaboravite ručice i delove između prstiju.
Poslednje što perete su genitalije i bebina guza. Ako imate devojčicu, vodite računa ga genitalije perete od napred prema guzi. Ako imate dečaka posle pranja spoljnjeg dela genitalija nežno prevucite kožu penisa sve dok ne osetite otpor.
Kada ste završili kupanje prednje strane tela, okrenite bebu na drugu stranu, držeći je preko vaše ruke za grudi i stomak i operite leđa i guzu.
Vodite računa da glava ostane iznad vode kako ne bi doživela neprijatno iskustvo prskanja vodom preko lica.
Isperite bebu čistom vodom iz posude koju ste ranije pripremili. Krenite od glave prema nogama. Najbolje je da roditelj koji drži bebu preko ruke, drugu ruku stavi na bebinu glavu, dok drugi polako poliva vodom iz bokala. Tako ćete postepeno isprati svu penu, a bebu nećete šokirati jakim mlazom preko glave. Ruka neće dozvoliti da voda ulazi u usta i nos.
Posle kupanja odmah prebacite peškir preko glave i tela i umotajte dete. Tapkanjem pokupite višak vode, nikako trljanjem bebine kože. Potrudite se da svi delovi tela budu suvi. Kosicu blago istrljajte peškirom, a zatim iščetkajte četkom za bebe.
Bebinu kožu namažite prirodnom kremom ili losionom za bebe. Gledajte da pelenska regija bude lepo negovana. Tek onda obucite pelene, benkice i štramplice. Ne zaboravite kapicu za glavu ako se radi o tek rođenom detetu.
Posle kupanja se malo opustite i mazite sa bebom, a zatim je nahranite.
Kupanje ne treba da bude stresno iskustvo. Uz dobru pripremu i nežne pokrete, postaje dragoceni deo dnevne rutine. To je idealno vreme za povezivanje sa bebom, koje joj pruža osećaj sigurnosti i ljubavi.
Ako bebi nije otpao pupak u porodilištu, kupanje treba obavljati pažljivo, kako bi pupčana vrpca ostala suva. Verovatno ćete to prepustiti patronažnoj sestri i asistirati joj prilikom ovog čina.
Umesto potpunog uranjanja u vodu, treba blago očistiti bebinu kožu toplom, vlažnom krpom, izbegavajući direktno kvašenje pupčane regije.
Najčešće se to radi preko ruke, ispod česme, a ne u kadici. Pupak je zamotan i ne treba da se pokvasi. Nakon kupanja će ga patronažna sestra obraditi i previti.
Bebu kojoj nije otpao pupak dovoljno je kupati 2 do 3 puta nedeljno.
Prve dve nedelje posle rođenja, bebu ne treba kupati više od 2 – 3 puta nedeljno, naročito ako joj još nije otpao pupak.
U prvih nekoliko meseci, koža je veoma osetljiva, pa prečesto kupanje može dovesti do isušivanja.
Iako nije neophodno, svakodnevno kupanje može biti deo večernje rutine koja pomaže bebi da se opusti i pripremi za spavanje.
Međutim, važno je koristiti blage kupke i izbegavati predugo kupanje kako bi se sprečilo isušivanje osetljive kože. Dovoljno je 5 – 10 minuta da se beba zadovolji kupanjem i pripremi za lep san.
Ako se vaša beba još nije navikla na kupanje i plače kad je stavite u vodu, pokušajte da promenite nešto u načinu kupanja.
Pravilno kupanje novorođene bebe zahteva nežnost, pažnju i dobru pripremu. Uz odgovarajuće rekvizite kupanje bebe je je prilika za stvaranje bliske veze i osećaja sigurnosti uz toplinu, uživanje i opuštanje.
Pretvorite ove trenutke u pravo uživanje za vas i vašu bebu uz najkvalitetniju opremu iz prodavnice Vrabac.